Академична общност
Академичен портал “Принудителна миграция и бежанци”
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Магистърска програма „Социална работа с бежанци и мигранти“
Магистърската програма „Социална работа с бежанци и мигранти“ на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ е първата по рода си програма в България. Магистърската програма е създадена от Факултета по педагогика в сътрудничеството с ВКБООН. Основната цел на програмата е да подготвя бъдещи кадри в подкрепа на бежанците в сфери като жилищно настаняване, образование, социална и културна ориентация, психологическа помощ и др.
Програмата е разработена както за завършили Социални дейности, така и за други специалисти в социалната сфера, които желаят да работят с бежанци и мигранти.
Програмата включва специфични предмети, например:
- теория на социалната работа с бежанци и мигранти
- умения за работа с различни категории бежанци и мигранти
- методическа подготовка за осъществяването на дейности с търсещи закрила и бежанци
- знания и умения за постигане на оптимална социална интеграция на бежанци и мигранти.
Повече информация на страницата на Софийски университет „Св.Климент Охридски“
Основни дейности:
- разработване на пилотни курсове и провеждане на обучения за социална интеграция и кариерно развитие на учени-бежанци;
- разработване на пилотни курсове и провеждане на обучения за ментори на учени-бежанци;
- предоставяне на услуги и подкрепа за индивидуалното кариерно развитие на учените-бежанци;
- разработване и публикуване на видео ръководство (Video Handbook) за ментори на учени-бежанци.
Целта на курсовете и обученията е да спомогнат за:
- придобиване на специфични знания, умения и компетенции за успешна реализация на пазара на труда и за по-добра интеграция в обществения живот на учените-бежанци, както и
- изграждане на професионална взаимовръзка чрез която менторите (от научните и бизнес организации) успешно да консултират, подпомагат и съдействат за професионалното и личностно развитие на учените-бежанци.
В рамките на обученията ще бъдат обхванати темите:
- за учени: Европейско научноизследователско пространство; Важни аспекти при кандидатстване за работа в научна и в бизнес организация; Избор на най-подходящата автобиография; Подготовка за интервю; Инициативата Science4Refugees и мрежата EURAXESS; Обяви за работа, стипендии и позиции за конкретен проект, публикувани на портала EURAXESS; Преодоляване на културните различия и адаптация в организационната и социална среда.
- за ментори: Отговорности и предизвикателства; Ефективна комуникация, мотивиране и създаване на положителен климат; Подходи, ориентирани около обучаемия; Инструменти и техники за електронно обучение; Инициативата Buddy System на мрежата EURAXESS.
Водеща роля в разработването на описаните по-горе курсове и обучения има Координационен център EURAXESS към СУ „Св. Климент Охридски“ – партньор за България по проекта.
Повече информация за проекта и новини, можете да намерите на: http://www.uni-bielefeld.de/International/projects/bridge/bridge.html
Светлана Димитрова: тел.: +359 888 694 516; Еmail: svetlana@fmi.uni-sofia.bg
Марин Бързаков: тел.: +359 888 804 329; Еmail: barzakov@fmi.uni-sofia.bg
Мария Дикова: тел.: +359 898 488 175; Еmail: mdikova@fmi.uni-sofia.bg
EURAXESS
EURAXESS – Researchers in Motion е уникална общоевропейска инициатива, предоставяща информация и съдействие на професионални изследователи. Мрежата е подкрепяна от Европейския съюз и неговите държави-членки, като членовете на мрежата съдействат за мобилността на изследователите и развитието на кариерата им, като същевременно засилва научното сътрудничество между Европа и света.
EURAXESS е вашият вход също така към Science4Refugees – инициатива на Комисията, която помага на бежанците да намерят подходящи работни места в съвременната предизвикателна изследователска среда. Част от инициативата са изследователите на Science4Refugees Buddies, които подпомагат бежанците-учени при намирането на европейски изследователи, съответстващи на тяхната научна област, научни изследвания и интереси, за обсъждане на проблеми и намиране на решения за тяхната научна кариера.
За повече информация: www.euraxess.ec.europa.eu
Департамент за езиково обучение при Институт за чуждестранни студенти (ДЕО-ИЧС)
Департамент за езиково обучение – ИЧС предлага курсове по български език за чужденци, включително лица, получили международна закрила.
Включването в курс става след заплащането на съответната такса.
СПИСЪК НА ПРЕДЛАГАНИТЕ КУРСОВЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК
Повече информация: www.deo.uni-sofia.bg
Нов български университет
ЦЕНТЪР ЗА ЕВРОПЕЙСКИ БЕЖАНСКИ, МИГРАЦИОННИ И ЕТНИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ
- Изследвания в сферата на миграционните, бежански и етнически проблеми, е-гражданствеността, границите, популизмите и екстремизмите.
- Разработване на учебни програми в Нов български университет и изследвания в областта на миграционните, бежанските и етническите проблеми;
- Развитие и укрепване на принципите на толерантност и интеграция;
- Популяризиране на правата на бежанците, имигрантите и малцинствата;
- Повишаване на обществената осведоменост по въпросите на миграцията и предоставянето на убежище;
- Консултантски услуги за институции и организации.
Повече информация:
проф. д-р Анна Кръстева, ръководител – anna.krasteva@gmail.com
гл. ас. д-р Евелина Стайкова, координатор – e_staikova@nbu.bg
д-р Ваня Иванова, координатор – vanya_ei@yahoo.com
www.cermes.info
21, Montevideo, office 602
1618 Sofia
tel./fax (+359 2) 81 10 602
e-mail: cermes.sofia@gmail.com
ВУЗФ – Университет по финанси, бизнес и предприемачество
MAGNET Network
Мрежата MAGNET обединява европейски организации, активни в областта на подкрепата за мигрантското предприемачество, както и заинтересовани публични и частни участници. Мрежата MAGNET има за цел да подкрепи предприемачеството на мигранти на практическо, политическо и научно ниво. MAGNET ще се стреми да насърчава създаването, по-нататъшното развитие и широкото разпространение на съществуващите схеми за подпомагане на мигрантското предприемачество.
Повече информация: www.migrantacceleration.eu
Университет за национално и световно стопанство
РЕГИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ЗА ИЗСЛЕДВАНИЯ НА МИГРАЦИЯТА И БЕЖАНЦИТЕ
„Регионален център за изследвания на миграцията и бежанците“ е създаден през 2019г. в УНСС. Акцент на Центъра е върху управлението на миграционните процеси. Дългосрочната цел е да се създаде мрежа от обучени специалисти в приемащите страни и страните на произход, които имат еднакъв подход към изучаване на проблема, изграден общ начин на мислене, лични контакти и културна кохезия. Работим съвместно с Върховния комисариат за бежанците на ООН в България, Международната организация по миграция, Европейска служба за подкрепа в областта на убежището.
Основните задачи на „Регионален център за изследвания на миграцията и бежанците“ са:
- да подпомага провеждането на научни изследвания и създаване на научни разработки в областта на миграцията на хора;
- да развива нови знания и умения, с което да се повиши потенциалът на съвременното познание в областта на миграцията на хора;
- да подпомага интегрирането на науката, обучението и практика у нас към европейските и световните достижения в областта на миграцията на хора;
- да създава динамични, проектно-базирани виртуални научно-изследователски лаборатории за провеждане на научни изследвания, свързана с работата на студентски колективи, на докторанти, така и на колективи с участието на млади научни работници, в областта на миграцията на хора;
- да подпомага решаването на проблеми на практиката и за повишаване на квалификацията на практикуващи специалисти в тази област;
- да съдейства за трансфера на знания и опит в областта на миграцията на хора за Висши училища на национално и международно равнище, както и на организации и институции;
- да осъществява обучения в сферата на миграцията на хора.
За контакт:
Доц.д-р Надя Миронова – Директор на Центъра
Цветомира Пенкова – Координотар на Центъра
Адрес: 1700 София, Студентски град “Хр. Ботев”, УНСС, кабинет:1049
Телефон: (02) 8195 576
E-mail: unwe.rcmrr@gmail.com